Będąc konsumentami posługujemy się wzrokiem jako zmysłem dominującym, czyli niejako „kupujemy oczami”. Zatem dziedzina związana z ekspozycją produktów w sklepach to niezwykle istotny aspekt. Nosi ona angielską nazwę visual merchandising. Regały sklepowe to punkt skupienia wzorku każdego z klientów i warto wykorzystać jego potencjał.

W tym artykule zebraliśmy kilka przykładów najpopularniejszych materiałów POSM (Point Of Sale Materials) umieszczanych na półkach. Dzięki ich wykorzystaniu jesteśmy w stanie uwydatnić regały sklepowe oraz produkty w nich umieszczane. Znajdziemy wśród nich rozwiązania tradycyjne, jak i te bardziej nowoczesne. Nasze doświadczenie jako producenta mebli sklepowych od lat pracującego z produktami na półce, pozwala nam wskazać te, które są naszym zdaniem najbardziej skuteczne.

Regały sklepowe – arena walki o uwagę klienta

On average 60% of shoppers decide on which brand and product to buy while standing in front of the shelf

Źródło: Nielsen “The Smart Shelf: Your Pathway to Winning in Retail.” 2020

Regały sprzedażowe to ostatnia prosta i zarazem meta w wyścigu o zdobycie uwagi klienta. To tu rozgrywa się decydująca runda walki o sprzedaż. Badania Nielsena wykazują, że około 60% decyzji o zakupie produktu podejmowana jest właśnie przy półce sklepowej.

Z innych badań nad zachowaniami klientów marek alkoholowych wynika, że 24% klientów dokonało dodatkowego, nieplanowanego zakupu tylko dlatego, że „marka rzuciła się w oczy na półce”.
Dlatego dla handlowców, marketerów i managerów marki tak ważne jest, aby ich produkt był na półce sklepowej dobrze widoczny. Lepsza widoczność produktu, przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału regałów sklepowych, przekłada się wprost na zwiększenie sprzedaży.

Jakie zatem sposoby wykorzystują marketerzy, aby ich produkty wykorzystały regały sklepowe i ich potencjał sprzedażowy?

meble sklepowe

Planogram

Punktem wyjścia pracy marketerów jest planogram, czyli schemat odpowiedniego ułożenia produktów na regałach sklepowych. Najczęściej to zarządzający siecią sprzedaży układają taki planogram i to od umowy między siecią a dostawcą zależy, czy dany produkt znajdzie się na „górnej” czy „dolnej” półce. Najlepiej oczywiście sprzedają się produkty ustawione na wysokości wzroku konsumenta, zatem walka o to premiowane miejsce na meblu sklepowym jest pierwszym etapem starcia marketerów w boju o lepszą sprzedaż.

Kiedy już marketer zadba o najlepsze miejsce i zapełni swoimi produktami regały sklepowe, styka się z kolejnym zagadnieniem związanym z visual merchandisingiem: koniecznością wyróżnienia się na tle sąsiadujących marek. Trudno bowiem o sytuację, w której tylko jeden produkt zajmuje całą półkę lub regał. W takim wypadku z pomocą przychodzi cała rodzina narzędzi – materiałów POSM. Instaluje się je na półce sklepowej, aby osiągnąć cele związane ze zwiększeniem sprzedaży.

Przypółkowe materiały POSM

regały sprzedażowe

Pierwszą grupę rozwiązań POSM dobrze znamy z każdej naszej wizyty w sklepie. Szczególnie często spotykamy je w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie znajduje się duża ilość różnych regałów, półek i produktów. Poniżej wymieniliśmy cztery najczęściej stosowane, tradycyjne narzędzia POSM, wspierające widoczność produktów na półkach regałów sklepowych.

ekspozycja detaliczna

Listwy cenowe

Listwa cenowa i tzw. „cenówka” to obowiązkowe elementy występujące na każdym meblu sklepowym i na każdej półce w sklepie. Dlatego jednym z najbardziej popularnych i tanich sposobów wyróżnienia produktu na regałach sprzedażowych jest papierowy wkład do listwy cenowej. Odpowiednio zaprojektowany graficznie, zgodny z kolorystyką marki i produktu wkład, rozszerza zasięg marki na większą część półki. Wkład umieszczony w listwie bezpośrednio pod produktami promowanej marki zwraca uwagę konsumenta właśnie na to miejsce. Często wkłady do listew cenowych wystają ponad krawędź półki zapewniając jeszcze lepszą widoczność marki i zwracanie uwagi konsumenta na dane regały sklepowe oraz ich konkretne obszary.

ekspozycja detaliczna

Shelf-talkery

Rozwiązania znane także jako shelf-stopper, stopper lub shelf-liner, to niewielkie, wykonane najczęściej z zadrukowanego tworzywa przegrody. Oddzielają one grupę produktów jednej marki od pozostałych, znajdujących się obok. Jest to swoisty element nawigacyjny, który wskazuje klientowi miejsce, w którym znajduje się poszukiwana przez niego marka. Zarówno wkłady do listew cenowych, jak i shelf-talkery powinny być spójne graficznie z brandingiem i opakowaniem produktu. Shelf-talkery przyjmują także różne kształty i rozmiary, w zależności od marki, branży czy dostępnego miejsca na półce.

regały sprzedażowe

Wobblery

To bardzo proste, acz skuteczne narzędzie wykorzystuje nasze atawistyczne odruchy. Jako naturalni wzrokowcy jeszcze większą uwagę zwracamy na ruchome obiekty znajdujące się w polu naszego widzenia. Ten fakt wykorzystują wobblery: lekkie elementy graficzne, które mocowane są do półki sklepowej na elastycznym, bezbarwnym pasku z tworzywa. Dzięki takiej konstrukcji wobblery poruszają się i przyciągają wzrok konsumenta. Z tego powodu można spotkać się z innymi nazwami, jak „dyndacz” czy „kiwak”.

ekspozycja detaliczna

Podium

Przypółkowe materiały POSM zwane są także dystraktorami. Wszystko, co zakłóca i przerywa monotonię rzędów półek i produktów, przykuwa uwagę konsumenta. Zasadę tę wykorzystują konstrukcje, które unoszą promowany produkt powyżej pozostałych. Dzięki temu już z daleka zwracamy uwagę na to miejsce. Podia występują w różnych formach i rozmiarach. Przede wszystkim jednak potrafią zwrócić uwagę klienta na całe regały sklepowe z dużej odległości.

meble sklepowe

Wyróżnienie produktów na półce przez oświetlenie

W dobie dużej konkurencji na rynku, zastosowanie tradycyjnych materiałów POSM może już nie wystarczyć. Do bardziej zaawansowanych narzędzi wyróżniających produkty na półkach sklepowych należy różnego rodzaju oświetlenie. Technologia LED pozwala na szerokie zastosowanie podświetleń przy stosunkowo niskich kosztach produkcji, instalacji i eksploatacji. Perfecta jako producent wyspecjalizowanych mebli sklepowych, ma na tym polu wieloletnie doświadczenie. Z racji niewielkich rozmiarów, podświetlenia LED można użyć na kilka sposobów.

ekspozycja detaliczna

Podświetlenie produktów

Regały sklepowe z umieszczoną listwą LED na froncie półki pozwala na oświetlenie opakowania produktu. Tym samym elementy graficzne, marka i kolory stają się lepiej widoczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich profili LED i innych elementów na półce możemy oświetlić wybrane fragmenty opakowań produktów. Pozwala to na wyróżnienie wybranych elementów graficznych oraz ograniczenie oświetlania produktów konkurencji. Punktowe podświetlenie produktów lepiej eksponuje produkt i markę na tle pozostałych. Uwydatnia to tym samym widoczność i pokazuje regały sklepowe oraz ich konkretny obszar w odmienny sposób.

regały sprzedażowe

Podświetlane materiały POSM

Większość wspomnianych wcześniej tradycyjnych materiałów POSM może występować w wersji podświetlanej. Podświetlenie staje się dodatkowym atutem zwiększającym ich skuteczność. Podświetlane listwy cenowe, świecące krawędziowo stoppery, czy maty podświetlające produkty od spodu, to tylko kilka spośród wielu możliwości. Element wyodrębnia konkretne miejsce lub kilka półek wypełniając regały sklepowe w zróżnicowany sposób.

ekspozycja detaliczna

Ramka świetlna

Jednym ze stosowanych przez nas zabiegów jest umieszczenie podświetlanej ramki wokół wybranych produktów. Pozwala to na dodatkowe wyróżnienie promowanej marki, która obejmuje dane regały sklepowe lub konkretne półki.

meble sklepowe

Promozona

W sytuacji, w której na regały sklepowe montowanych jest wiele podświetlanych elementów, potrzeba wyjątkowych środków, aby wyróżnić produkt. Ma to szczególnie miejsce w meblach sklepowych do sprzedaży papierosów. W takim wypadku dobrym pomysłem jest użycie promozony. Jest to umieszczane na półkach lub podwieszane między nimi pudełko z odpowiednio zaaranżowaną ekspozycją produktu. Często wykorzystywane są dodatkowe elementy, np. grafika, świecąca ramka czy podświetlane krawędziowo plexi fluo. Zadaniem promozony jest wyróżnić produkt na regale, na którym zastosowano już wiele innych elementów promocyjnych. Dlatego zarówno jej wykonanie, jak i aranżacja powinny w sposób nietypowy pokazywać produkt lub markę. Regały sklepowe z promozoną to idealny sposób wyodrębnienie konkretnego produktu, bez konieczności przearanżowania całego mebla.

regały sklepowe

Color Coding

Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów w postaci kolorowych folii możemy nadać oświetleniu dowolny kolor. Jeśli dodatkowo skorzystamy z zasad psychologii koloru, to nasz wpływ na odbiór wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Pozwala to na zaawansowane zarządzanie kategoriami produktów i przedstawi regały sklepowe z zupełnie innej perspektywy.

Światło i ruch

Dostępność technologii LED pozwala na coraz szersze zastosowanie podświetleń. Zatem z podświetlenia może korzystać wiele produktów różnych marek znajdujących się na jednej półce. Jak zatem wyróżnić swoje produkty w takich warunkach? Do najbardziej zaawansowanych narzędzi służących wyróżnieniu produktów na półce należą układy sterujące wprowadzające światło w ruch. Dzięki takim układom, listwy LED mogą migać, błyskać lub zapalać się sekwencyjnie. Podobnie jak wobblery wśród tradycyjnych materiałów POSM, wprowadzenie ruchu w oświetleniu produktów pozwala na jeszcze lepsze ich wyróżnienie.
Pomożemy Ci wyróżnić twoje produkty, wykorzystując regały sklepowe oraz ich potencjał.

Zobacz również: 8 sposobów na przyśpieszenie pracy w sklepie

Jeśli zajmujesz się marketingiem handlowym, jesteś marketerem lub właścicielem marki, to zapewne do Twoich zadań należy wyróżnienie produktów na regałach sprzedażowych. Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie i Twojej marki, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w produkcji mebli i regałów sklepowych doradzimy Ci najbardziej skuteczne metody promocji produktów w sklepie. Perfecta będąc producent regałów sklepowych proponuje Ci wieloletnie doświadczenie, wiedzę oraz grono specjalistów, aby wybrać najbardziej optymalną wersję dla Twojego biznesu. Zapisz się też do newslettera, aby być na bieżąco z naszym blogiem. Zapraszamy również na nasz profilu Facebook oraz kanał YouTube.

Podobne wpisy na blogu

Skontaktuj się z nami

Zapytaj o produkt lub usługę

Wyślij do nas swoje zapytanie