Efektywna praca obsługi sklepu jest sporą wartością dodaną, jednak nie zawsze można ją łatwo osiągnąć. Oprócz standardowych rozwiązań wspomagających zarządzanie czasem pracy i zasobami ludzkimi, jest wiele możliwości usprawnienia obsługi sklepu. Wybraliśmy najefektywniejsze sposoby, które wpłyną na Twoje regały sprzedażowe czy inne meble sklepowe, bez niepotrzebnych rewolucji struktury biznesu.

1. Dosuwanie produktów – regały sprzedażowe jako asystenci obsługi sklepu

Popychacze, zjeżdżalnie, półki grawitacyjne – wszędzie gdzie produkt dosuwa się sam.

regały sprzedażowe

Wszelkie rozwiązania dosuwające produkty do krawędzi półki wpływają na dwie rzeczy. Odciążają obsługę z konieczności podsuwania produktów do krawędzi półki, kiedy są schowane i mniej widoczne, a tym samym mniejsza jest szansa na ich rotację. Zapewniają również potencjalne uniknięcie takich sytuacji, co pozytywnie wpływa na sprzedaż i relację z partnerami handlowymi. Bez względu na rodzaj produktu, regał sprzedażowy powinien ułatwić pracę i ekspozycję oraz dbać o wizerunek sklepu.

2. Półki wysuwane – regały na papierosy pomagające w sprzedaży

Łatwiejsze zliczanie i uzupełniane wyrobów tytoniowych

podajnik do papierosów

Niektóre kategorie produktów podlegają częstemu zliczaniu i uzupełnianiu, np. w strefie przykasowej w dyspenserze na papierosy. Podajnik tytoniowy posiadając wysuwane i uchylne półki, znacząco przyśpiesza obsługę w kwestii zliczania i uzupełniania stanów. W takim meblu sklepowym może znajdować się kilkaset paczek, podzielonych na kilkadziesiąt kategorii. Podajnik na papierosy znacząco ułatwia pracę, a ta nie bywa lekka przy obsłudze klienta za kasą.

3. Pakowanie produktów – dobre połączenie mebli sklepowych z torbami klienta

Szybsze pakowanie produktów przez klientów to mniej przestojów w pracy kasy

strefa kas

Pozostańmy w strefie kasowej, z rozwiązaniem które jeszcze nie zostało wprowadzone. Usprawnienie przepływu klientów, czyli szybsze dokonywanie zakupów oraz zapłaty, to klucz do sukcesu każdego sklepu. Regały sprzedażowe czy inne meble sklepowe oraz wykorzystanie ich potencjału to pierwszy, podstawowy krok. Następnie, przechodząc do kasy, chcemy jak najszybciej zapłacić i zebrać nasze towary. Dlaczego więc nie przyśpieszyć pakowania? Znane jest rozwiązanie ruchomej przegrody dzielącej strefę pakowania na dwóch klientów, ale pójdźmy o krok dalej. Przenieśmy torby sklepowe poza kasę i umieśćmy je tak, aby łatwo można je było otworzyć, podając osobie za kasą wyłącznie ich liczbę do dodania do rachunku.

4. Cenówki – dobrze oznakowane regały sprzedażowe

Elektroniczne cenówki i przenośna drukarka cenówek.

meble sklepowe

Wróćmy do strefy sprzedaży, a dokładniej do oznaczeń wartości produktów, czyli listew cenowych. Widzimy tu dwa proste rozwiązania, które można wprowadzić. Regały sprzedażowe z elektroniczną cenówką coraz częściej goszczą w nowych sklepach. Można powiedzieć, że to trend, który zyskuje na popularności. Niewątpliwie to kosztowna zmiana, jednak warto patrzeć przyszłościowo. Zainwestowane pieniądze zwrócą się na wielu płaszczyznach. Począwszy od kwestii zaopatrzeniowych, a skończywszy na oszczędności czasu pracowników sklepu.

Drugim rozwiązaniem usprawniającym pracę, może być przenośna drukarka cenówek. Często obsługa sklepu po stwierdzeniu braku etykiety, musi odczytać kod produktu i wrócić na zaplecze, aby ją wydrukować. Dlaczego nie połączyć czytnika kodów, który obsługa nosi ze sobą z drukarką etykiet? Można zaoszczędzić wówczas mnóstwo czasu i pomyłek, bo operacje wykonujemy w całości przy półce i produkcie. Regały sprzedażowe mogę być bezpośrednio obsłużone przez danego pracownika, bez konieczności przemieszczania się po sklepie czy zapleczu.

5. Powierzchnia sklepu – Meble sklepowe w optymalnym ustawieniu

Większa powierzchnia w sklepie idzie w parze z porządkiem, a w rezultacie zyskujemy szybszą obsługę klientów.

półki sprzedażowe

Głównym bohaterem tego działu są regały sprzedażowe. Bardzo często zdarza się, że brakuje na nich miejsca dla osób wykładających towar lub dokładanie nowych produktów jest zwyczajnie utrudnione. Warto w takiej sytuacji rozważyć powiększenie powierzchni sprzedażowej. Meble sklepowe, nawet niewielkich rozmiarów, mogą znacząco usprawnić pracę obsługi oraz harmonogram produktów. Jak można tego dokonać w każdym sklepie? Oczywiście przestrzeń jest ograniczona, jednak możemy wykorzystać kilka nieużywanych miejsc. Pierwszym przykładem może być strefa nad paletami. Rozwiązaniem może być nadpaletowiec. Dodatkowo jeśli zdejmiemy trochę produktów z alejek lub szczytów, polepszymy komunikację w sklepie nie tylko klientom, ale i obsłudze. Koniec z zakorkowanymi paletami i czekaniem na przejazd. Zyskujemy swobodę działania oraz czas, który możemy przeznaczyć na inne działania.

6. Zatwierdzanie zakupów samoobsługowych

Jeśli klient sam będzie mógł zatwierdzi zakup alkoholu w kasie samoobsługowej, zaoszczędzi czas pracy obsługi.

regały sprzedażowe

Wróćmy do strefy kas, jednak to rozwiązanie przeznaczone jest dla tych samoobsługowych. Ich wykorzystanie staje się już w zasadzie standardem, jednak jeszcze sporo można poprawić i zmienić. Przykładem może być indywidualna autentykacja wieku klienta. Wystarczy aplikacja z programem lojalnościowym lub inny element, potwierdzający wiek osoby kupującej. Dzięki temu obsługa sklepu nie musi podchodzić do tego typu interwencji, która sprowadza się najczęściej do przyłożenia karty i kliknięcia w ekran. 

7. Wykładanie towaru – regały sprzedażowe pod kontrolą

Obrazek obsługi przeciskającej się z całą paletą towaru przez sklep nie jest nikomu obcy. Taka metoda rozwożenia produktów zajmuje więcej czasu i blokuje część sklepu.

meble sklepowe

Procesy związane z wykładaniem towaru są kluczowym elementem w efektywności i osiągnięciach każdego sklepu. Bardzo często zdarza się jednak, że przeciągniecie palety w daną alejkę blokuje ruch, utrudnia klientom dostęp do produktów lub uniemożliwia przejście. Rozwiązaniem tego problemu mogą być specjalne wózki, które dzięki 4 skrętnym kołom, pozwalają dojechać w praktycznie każde miejsce. Załadować na nie można tylko te towary, które chcemy umieścić na półce. Regały sprzedażowe będą szybko i sprawnie zapełniane, bez konieczności przeciągania całych palet. Zyskujemy czas, miejsce oraz spokój klientów.

regały sklepowe
regały sprzedażowe

Dostępne są również autonomicznie poruszające się wózki. Mogą one pracować w trybie śledzenia pracownika, lub pełnej autonomii, w której same pojadą po towar na magazyn lub odwiozą makulaturę. Dodatkowo mają podnośnik, który utrzymuje produkty na odpowiedniej dla pracownika wysokości. Wszystko dostosowane tak, aby zapewnić pomoc pracownikom i zapełnić meble sklepowe.

8. Makulatura – Meble sklepowe bez niepotrzebnych odpadów

Zbieranie makulatury może być efektywniejsze, jeśli w wózku zbierającym będzie prasa do jej wstępnego zgniatania.

regały sprzedażowe

Zbieranie makulatury odbywa się najczęściej przy pomocy wysokich wózków na czterech skrętnych kółkach. Regały sklepowe zapełniane są wyłącznie towarami lub pełnymi kartonami. Odpady dzięki wspomnianym transporterom, zostają przewiezione na przystosowane do tego miejsca. Proces ten można udoskonalić, dodając niewielką prasę do konstrukcji wózka. Dzięki temu makulatura z mebli sklepowych trafiając do transportera, zostałaby zgniata. Zyskujemy dzięki temu większą objętość i dużo łatwiej zutylizować odpady w takiej formie.

Zobacz również: Wyeksponuj swoje regały sklepowe, czyli 10 sposobów na wyróżnienie produktu.

Zapraszamy również na nasz profil na facebooku oraz LinkedIn.

Podobne wpisy na blogu

Skontaktuj się z nami

Zapytaj o produkt lub usługę

Wyślij do nas swoje zapytanie